0
0

داستان اختراع نان سنگک توسط شیخ بهایی

5483 بازدید

داستان اختراع نان سنگک توسط شیخ بهایی

نان سنگک چگونه اختراع شد؟

شیخ بهایی شکل خاص تنور نان سنگک را چگونه اختراع کرد؟

داستان اختراع نان سنگک توسط شیخ بهایی

در کتاب سال نمای کمیته نانوایان تهران که در 19 اردیبهشت سال 1326 شمسی در تهران چاپ شده، درباره تاریخچه پیدایش نانوایی و نان سنگک این گونه آمده است:

نانوایی سنگکی اختراع شیخ بهایی

شاه عباس برای رفاه حال لشگریان خود که غالبا در سفر احتیاج به نان و خورش موقت و فوری داشتند و لازم بود به هر شهری می رسند نانواهایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند و غذایی باشد که خورش نان قرار دهند، در صدد چاره برآمد و حل این مشکل را از شیخ بهایی که از دانشمندان ایران بود خواست.

چون در سفر لشکریان مجبور به تهیه آرد از شهرهای مختلف بودند و آرد هر شهر با شهر دیگر از نظر نوع گندم تفاوت داشت باید طوری این نان پخته می شد که هم وا نرود و قابل استفاده باشد.

پس آرد آن مخلوطی از انواع آردها بوده و همچنین باید با سبوس گندم نیز برای سهولت در هضم مخلوط می شد.

همین است که رنگ آن تیره بود و به خاطر وجود انواع آرد قدرت چسبندگی آن کم است و باید حتما بصورتی که در شکل زیر می بینید؛ روی سنگ پهن شود تا نریزد.

تنور سنگکی اختراع شیخ بهایی

بنابراین شیخ بهایی نیز تنور سنگکی را ابداع نمود. این اختراع به قدری با دقت و هوشیاری طراحی و عملی شده که پس از گذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه پخته می شود و نانی که از تنور سنگکی به دست مآید، محبوب ترین نان ایرانی است.

شیخ بهایی

شیخ بهایی مخترع تنور سنگک

این است که شیخ بهایی از علما و دانشمندان قرن دهم هجری را باید مخترع نان سنگک و شکل تنور آن دانست.

ویدئوی داستان اختراع نان سنگک توسط شیخ بهایی، اختصاصاً توسط کلاس درس در ارتباط با پودمان نوآوری و فناوری پایه هفتم تهیه شده است.

چنانچه در نمایش آنلاین ویدئو مشکل دارید، از باکس دانلود زیر آن را دانلود و در رایانه خود ذخیره کنید و بصورت آفلاین تماشا کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://clasedars.ir/?p=981

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها
راهنما
  • برای دانلود فایل ها بهتر است از نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM که در برگه نرم افزارهای کاربردی سایت موجود است، استفاده کنید.
  • برای اجرای این فایل نیاز به پلیر مناسب که قابلیت اجرای فرمت MP4 را داشته باشد دارید که در برگه برنامه های کاربری سایت هم نسخه کامپیوتر و هم نسخه اندروید آن موجود است.
  • چنانچه در دانلود و اجرای فایل های سایت مشکل دارید، با پشتیبانی سایت درمیان بگذارید تا راهنمایی های لازم به شما انجام شود.
پسورد: ندارد
رامین بذرپور
ادمین وب سایت کلاس درس هستم با 21 سال سابقه تدریس در مدارس دولتی هم اکنون هم در یکی از مدارس دولتی شهرستان ساوجبلاغ در سمت معاون آموزشی مشغول به کار هستم
مطالب بیشتر
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد داستان اختراع نان سنگک توسط شیخ بهایی

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

error: شما نمی توانید مطالب سایت را کپی کنید!!!