0
0

اولین باطری ساخته شده در جهان

3009 بازدید

اولین باطری ساخته شده در جهان متعلق به کدام کشور است؟

آیا باز هم می خواهید بگویید ایران اولین باطری را در جهان ساخته است؟

بله درست فکر کرده اید؛ اولین باطری ساخته شده در جهان متعلق به ایران بوده است.

اولین باطری ساخته شده در جهان

اولین باطری ساخته شده در جهان متعلق به ایرانیان و مربوط به دور اشکانیان بوده است که در آن یک لوله مسی درون یک ورقه آهن آویزان بود که باععث ایجاد ولتاژی در حدود 1.5 ولت می شد.

این باطری در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است.

این باطری اشکانی قدمتی 2000 ساله دارد. در واقع مجموعه ای از سه بخش کوزه سفالی، لوله فلزی و یک میله آهنی بوده است. اگر کوزه را برشی عرضی بزنیم، دو بخش در درون کوزه دیده خواهد شد. بخش اول لایه ای از جنس قیر و آسفالت و بخش دوم نیز لایه ای مسین که در وسط کوزه قرار می گرفته. در وسط این لوله مسی هم لوله ای آهنی قرار داشته که انتهای آن از کوزه بیرون می ماند.

پیل پارتی - باطری

قدیمی ترین باطری جهان

همان طور که می بینید برخلاف انتظار با مجموعه پیچیده و مهندسی شده مواج هستید که دست کی از باطری های امروزی ندارد. البته که این تنها ظاهر پیچیده و مدرن کوزه نبست که باعث می شود آن را قدیمی ترین باتری جهان بدانند، بلکه کارکرد این مجموعه باستانی نیز همانند باطری بوده است. برای این کار کافی است درون کوزه را با مایع هایی مانند آبلیموف سرکه، آبغوره و آب انگور و در واقع هر محلول الکترولیت دیگر پر کرد، سپس خواهیم دید این باطری اشکانی قابلیت تولید ولتاژ 1/1 ولتی دارد!

با این وجود درباره اینکه این باطری به چه کار مردمان باستان می امده و از آن چه استفاده ای می کرده اند اطلاعات بیش تری در دست نیست. پروفسور مارجری سنچال، استاد تاریخ علم و صنعت دانشگاه اسمیت آمریکا در این باره می گوید :

« گمان نمی کنم کسی بتواند قاطعانه بگوید این باطری ها برای چه مورد استفاده بوده اند، اما مسلم است که این مجموعه کوزه و لوله های فلزی همان کار باتری را انجام می دهد و احتمال دارد که مردم باستان از انرژی آن استفاده می کرده اند.»

باطری اشکانی در نزدیکی شهر بغداد و در منطقه خوجوت رابه کشف شده است. به همین جهت است که در دنیا با نام باتری بغدادی نیز شناخته می شود. البته خوب است بدانید در زمان امپراطوری بزرگ اشکانی، عراق و شهر بغداد جزء کشور پهناور ایران محسوب می شدند و سبک ساخت کوزه ی مورد استفاده در این باتری نیز ساسانی می باشد. بنابراین با یک باطری کاملا ایرانی رو به رو هستید.

از محل کنونی این باطری باستانی اطلاع دقیقی در دست نیست، اما باطری اشکانی در موزه ملی عراق نگهداری می شود.

اطلاعات

دوره تاریخی : اشکانی

قدمت : 1800 تا 2200 سال

جنس : سفال، مس، قیر و آهن

ابعاد : (ارتفاع) 13 سانتی متر

محل کشف : نزدیکی شهر بغداد در عراق کنونی

ارائه شده در وب سایت کلاس درس

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://clasedars.ir/?p=1391
بذرپور
ادمین وب سایت کلاس درس هستم با 23 سال سابقه تدریس در مدارس دولتی هم اکنون هم در یکی از مدارس دولتی شهرستان ساوجبلاغ در سمت معاون آموزشی مشغول به کار هستم
مطالب بیشتر
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اولین باطری ساخته شده در جهان

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

error: شما نمی توانید مطالب سایت را کپی کنید!!!